Фәрит Гыйбатдинов исемендәге конференция узды

2020 елның 18 декабре, җомга

Чувашиянең тракторлар Төзүчеләр мәдәният йортының Халыклар Дуслыгы Йортында Татарстан Республикасының һәм Чуваш Республикасының атказанган мәдәният эшлеклесе, «Чувашия Республикасы Татар милли-мәдәни автономиясе»нә нигез салучы һәм беренче җитәкчесе Фәрит Гибатдинов (1959-2020) истәлегенә багышланган беренче фәнни-гамәли конференция узды.

Чара Чувашиянең Мәдәният министрлыгы, ТР Мәдәният министрлыгы, «Татарлар федераль милли-мәдәни автономиясе» ярдәме белән узды.

Чараның мәйданчыгы - Татарстан һәм Чувашия галимнәре, язучылары, шагыйрьләре җыелган Халыклар дуслыгы йорты. Конференциянең төп өлеше Татарстан һәм Чувашия галимнәре, язучылары, шагыйрьләре, җәмәгатьчелеге чыгышларыннан торды. Татар халкының мәдәни-тарихи мирасын саклау, мәдәниятара багланышны үстерү, ә иң мөһиме - талантлы, абруйлы, тәҗрибәле, җаваплы һәм энергияле җитәкченең нәтиҗәле эшчәнлеге турында сөйләделәр.

Фәрит Гыйбатдиновның шәкертләре дә, күп тәҗрибәле журналистлар да, шагыйрьләр, педагоглар да үзләренең уникаль эшләнмәләре һәм аның турындагы истәлекләре белән чыгыш ясадылар. Чувашия Республикасы мәдәният министрының милләтләр эшләре һәм архив эше буенча министрлыкның бүлек башлыгы Кирилл Павлов сәламләү хатын укыды. Сәламләүдә билгеләп үтелгәнчә, Фәрит Гыйбатдинов гомеренең күп өлешен татар халкының мәдәни-тарихи мирасын саклауга багышлый. Әлеге фәнни-гамәли конференция ел саен үткәрелер дигән өмет бар.

Татар автономиясенең яңа җитәкчесе Хәйдәр Сафиуллин Фәрит Гыйбатдинов белән иҗтимагый оешманың социаль-мәдәни, фәнни-тикшеренү проектлары өстендә бергәләп эшләү, 40 ел дәвамында ышанычлы хезмәттәшлек турында сөйләде.

Чувашиянең халык шагыйре, Чувашиянең һәм Татарстанның атказанган мәдәният хезмәткәре, Комсомол районының «Кетне» Якташлык җәмгыяте советы рәисе Валерий Тургай бу көнне болай дип искә алды: «Фәрит Абдуллович күп милләтле Комсомол районы һәм Чувашия, татар музыка сәнгате өчен, үзенең якташлары өчен эшләде. Һәм моның турында барысы да белә. Мин күп еллар дәвамында Комсомольск районының иң яхшы һәм талантлы улларының берсе белән аралашуыма һәм хезмәттәшлек итүемә шат».

Чара кысаларында «Фәрит Гыйбатдинов. «Татар мишәрләренең мәдәни-тарихи мирасын саклау буенча Урмай моделе», чуваш һәм татар шагыйрьләренең әдәби-шигъри әсәрләре яңгырады. Конференция программасында «Мишәр» халык фольклор-эстрада коллективы Комсомол районы Мәдәният йорты һәм «Ялкын» татар җыры Халык ансамбле чыгышлары булды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: