Россия халыкларының гореф-гадәтләре күптөрлелеге буенча конференция узды

2020 елның 22 декабре, сишәмбе

Свердловск өлкәсенең Татар милли-мәдәни автономиясе Екатеринбургта «төбәкләрнең мәдәни-тарихи байлыгы буларак РФ халыкларының гореф-гадәтләре күптөрлелеге» дигән конференция үткәрде. Конференциядә Россия халыкларының мәдәни традицияләрендә сакланган әхлакый һәм мәдәни юнәлешләрнең мөһим темалары һәм хәзерге дөньяда аларның актуальлеге турында фикер алыштылар.

Әлеге фикер алышулар, танылган галимнәр, политологлар, культурологлар, Уралның этник бергәлекләре вәкилләре, меценатлар, милли оешмалар эшчәнлегенә ярдәм итүче меценатлар, җирле бергәлек активистлары, Свердловск өлкәсе хакимияте вәкилләре чыгышлары гади булмаган, әмма тарихи даталар белән билгеләнгән бер елдан да ким булмаган әһәмиятле елның үзенчәлекле нәтиҗәсенә багышланды. Ул - Бөек Җиңүнең 75 еллыгын бәйрәм итү, Татарстанның 100 еллыгы һ.б.

Шуңа бәйле рәвештә Свердловск өлкәсе автономиясе Урал җирле халыклары, гореф-гадәтләр, аларның үзара татулык культурасын, гуманизм идеяләрен һәм Россия халыкларының этник күптөрлелегенә һәм мәдәни кыйммәтләренә ихтирам итү турында фикер алышырга тәкъдим итте.

Урал төбәгенең төп халкы буларак, татарлар Свердловск өлкәсендә төбәкнең бөтен территориясендә диярлек яшәүче халык саны буенча икенче урында тора. Җирле топонимнарның күбесенең чыгышы төрки. Татарларның күп кенә мәдәни һәм көнкүреш традицияләре җирле төбәк контекстына органик рәвештә кертелгән һәм барысы өчен дә уртак булган.

Программада докладлар һәм резолюция кабул итү белән пленар өлеш, "Екатеринбургның татар бистәсе" буйлап экскурсия, ТАССР төзелүнең 100 еллыгына багышланган Свердловск дәүләт Халык иҗатлары сараенда концерт булды. Чара Милләтләр эшләре буенча федераль агентлык һәм Татарлар федераль милли-мәдәни автономиясе ярдәмендә уздырылды. Ural.tatar порталы чараның рәсми мәгълүмат партнеры булып тора.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: